9.08 – piątek – godzina 20:30
/wieża kościoła św. Katarzyny /
Weekend litewski – Wieczorne pastele dla Čiurlionisa i Kuprevičiusa
Austėja Staniunaitytė-Proietta
(Kowno / Litwa)
Urtė Krutkevičiūtė
Ignas Vydeika
Vilius Aleinikovas
(Kłajpeda/Litwa)
Koncertas, skirtas M. K. Čiurlionio 150-osioms gimimo metinėms ir Giedriaus Kuprevičiaus 80-ąjam jubiliejui paminėti.
Koncert poświęcony pamięci Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa w 150. rocznicę urodzin I na cześć Giedriusa Kuprevičiusa w 80. Rocznicę urodzin.
Program:
Laurynas Vakaris Lopas (1948)
Šauklys (Herold)
Juozas Naujalis (1869-1934)
Svajonė (Marzenie, opr. V. Aleinikovas)
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875-1911)
Preludium F-dur (opr. V. Aleinikovas)
Preludium h-moll (opr. I. Vydeika)
Preludium As-dur (opr. I. Vydeika)
Giedrius Kuprevičius (*1944)
Preludium in memoriam M. K. Čiurlionis (opr. S. Žilevičius)
Litewskie pieśni ludowe
Beauštanti aušrelė (Nadchodzi świt, opr. S. Žilevičius)
Balys Dvarionas (1904-1972)
Tema ir variacijos (Temat z wariacjami, opr. S. Žilevičius)
Vilius Aleinikovas
Improvizacija G. Kuprevičiaus temomis (Improwizacja na tematy z utworów Giedriusa Kuprevičiusa)
Zigmas Virkšas (1946-2001)
Saulėlė raudona (Czerwone słońce)
Loreta Narvilaitė (*1965)
Saulėlydžio jūros daina (Pieśń morskiego zachodu słońca – premiera)
Giedrius Kuprevčius (*1944)
Skriski, skriski Lietuvėlėn! (Leć na Litwę, biały bocianie) z musicalu “Devynbėdžiai” (opr. U. Krutkevičiūtė na podstawie wersji chóralnej L. Abarisa)
Kregždutės (Jaskółki) z musicalu “Ugnies medžioklė su varovais“ (opr. I. Vydeika)
Veronikos romansas (Romans Veroniki) z musicalu “Veronika” (opr. A. Staniunaitytė-Proietta)
Yiorgis Sakellariou (*1976)
Dissipo Ventos, Fulgura Frango (Rozpraszam wiatry, łamię błyskawice – premiera)
jest wielokrotnie nagradzaną laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych, wyróżnioną za swoje osiągnięcia przez prezydentkę Republiki Litewskiej Dalię Grybauskaitė. Ukończyła studia w zakresie pedagogiki muzycznej i śpiewu operowego na Akademii Muzycznej Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Później uzyskała tytuł magistra i kwalifikacje w zakresie muzykoterapii na Uniwersytecie Wileńskim.
Od 2014 r. Austėja jest oficjalną carillonistką Kowna, regularnie koncertując na carillonie „Dzwony bitewne” na dziedzińcu Muzeum Wielkiej Wojny Witolda Wielkiego. Jest członkinią Litewskiego Stowarzyszenia Muzykoterapii i Litewskiego Stowarzyszenia Kampanologów „Societas Campanarum Lituaniae”.
Od 2017 r. Austeja, we współpracy z Domem Artystów w Kownie, jest jedną z głównych organizatorek Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Carillonowej w Kownie, który stał się bardzo wyczekiwanym wydarzeniem muzycznym w mieście.
Austeja była pierwszą kobietą carillonistką na Litwie i reprezentowała kraj w dwóch ostatnich edycjach Światowego Kongresu Carillonowego (w Barcelonie w 2016 r. i w Utrechcie w 2023 r.)
Ponadto pracuje z dziećmi o specjalnych potrzebach, ucząc je muzyki.
URTĖ KRUTKEVIČIŪTĖ
urodzona w 2007 roku na Litwie w Kłajpedzie, jest uczennicą gimnazjum w Kłajpedzie. Jej zainteresowanie muzyką kształtowało się od najmłodszych lat, począwszy od nauki gry na pianinie, lekcji śpiewu w chórze i zajęciach zespołowych, a skończywszy na recenzjach muzycznych i analizie muzyki ludowej.
Carillonowa podróż Urtė rozpoczęła się jesienią 2022 roku, kiedy to rozpoczęła się pierwsza sesja projektu „Atrask Karilioną” (Odkryj carillon), prowadzonego przez Monikę Kaźmierczak. Dla Urtė projekt ten jest idealnym miejscem do poszerzenia jej muzycznych horyzontów, odkrycia nowych, ekscytujących instrumentów i włączenia innych zainteresowań artystycznych podczas tworzenia nowych aranżacji na carillon.
Mimo młodego wieku, Urtė jest przekonana, że jej ścieżka zawodowa po ukończeniu szkoły nadal będzie związana z muzyką. Carillon jest narzędziem, które pomaga jej zachować i rozwijać miłość do muzyki, jednocześnie zdobywając teorię muzyczną i wiedzę praktyczną.
Podczas tegorocznego weekendu festiwalowego, który koncentruje się na historii muzyki litewskiej i jej wybitnych kompozytorach, Urtė stara się pokazać piękno litewskiej muzyki ludowej i uhonorować kultowe tradycje, takie jak coroczny Festiwal Pieśni Litewskiej (Dainų Šventė) i jego program.
IGNAS VYDEIKA
jest studentem drugiego roku saksofonu w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie. Na carillonie gra od 2019 roku. Od 2023 roku jest również studentem Królewskiej Szkoły Carillonowej „Jeff Denyn”. W tym czasie brał udział w wielu festiwalach, w tym w zeszłorocznym Gdańskim Festiwalu Carillonowym. Obecnie uczy się gry na carillonie u Moniki Kaźmierczak i Eddy’ego Mariëna.
VILIUS ALEINIKOVAS
rozpoczął naukę muzyki w wieku pięciu lat w gimnazjum artystycznym Eduardasa Balsysa w Kłajpedzie, gdzie jego głównymi przedmiotami były fortepian i dyrygentura chóralna (nauczycielka Zita Kariniauskienė). W 2020 r. został laureatem X Litewskiego Konkursu Młodych Dyrygentów. W 2021 r. Vilius zdobył drugą nagrodę w krajowym konkursie młodych dyrygentów chóralnych Juozas Naujalis. Vilius jest również laureatem różnych konkursów pianistycznych o zasięgu krajowym. Od jesieni 2021 r. Vilius kontynuuje studia dyrygenckie w Narodowej Szkole Artystycznej im. M. K. Čiurlionisa pod kierunkiem głównego dyrygenta Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu Ričardasa Šumili. Vilius studiuje również dyrygenturę symfoniczną u profesora Martynasa Staškusa i zadebiutował z Orkiestrą Symfoniczną Narodowej Szkoły Artystycznej im. M. K. Čiurlionisa latem 2023 roku w Palanga Kurhaus. Pasją Viliusa jest historia, sztuka, tworzenie i renowacja instrumentów muzycznych, jak również malowanie, komponowanie i improwizowanie na różnych instrumentach muzycznych.