2.08 – piątek – godzina 20:30
/ wieża kościoła św. Katarzyny /
Wood&Bronze 2.0 – Struktury
Katarzyna Czubek
/ flety
Anna Kasprzycka
/ carillon
Program:
Jacob van Eyck (1590-1657)
Der Fluyten Lust-hof (Fletowy ogród rozkoszy):
Fantazja i echo
Questa dolce sirena (opr. A. Abbenes)
Vierde Carileen
Struktury – miasta
Anna Kasprzycka (*1978)
Sounds of Kaunas na carillon i taśmę (2020), wersja na flety, carillon i elektronikę (2021)
Ryszard Alzin (*1991)
Nokturn Gdański (2021)
Struktury – wariacje i fantazja
Jan Sebastian Bach (1685-1750)
Wariacje Goldbergowskie BWV 988: Aria i wybór wariacji
Łukasz Jankowski (*1981)
Fantazja na temat The Tears of Muses A. Holborne’a
Struktury materii
Tom Gurin (*1994)
Sings like Iron (Śpiewa jak żelazo)
Agnieszka Stulgińska (*1978)
Structures and Reverberations / Struktury i rozdźwięki (światowe prawykonanie)
Utwór Structures and Reverberations / Struktury i rozdźwięki Agnieszki Stulgińskiej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
to duet instrumentalistek związanych z Gdańskiem, który zainaugurował swoją działalność w 2017 roku podczas Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. Zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku oraz muzyki współczesnej.
Współpraca duetu rozpoczęła się od osoby Jacoba van Eycka (1590-1657), niewidomego flecisty z Utrechtu, który dzięki genialnemu słuchowi pomógł słynnym ludwisarzom – braciom Hemony – na stworzenie pierwszego harmonijnie zestrojonego carillonu. Zespół ma na koncie następujące prawykonania: Ryszard Alzin „Nokturn Gdański” (prawykonanie światowe) ; Łukasz Jankowski „Fantazja na temat The Tears of Muses A. Holborne’a” (prawykonanie światowe) ; Jorit Taminga „Heart of Glass” (prawykonanie polskie)
ANNA KASPRZYCKA
jest polską carillonistką i realizatorką dźwięku, carillonistką w Kościele Parafialnym (Berlin) od 2021 r. Jest pierwszą kobietą mianowaną na to stanowisko w Berlinie. Jako carillonistka regularnie koncertuje również na carillonie Bazyliki w Echternach, jedynym carillonie w Luksemburgu.
Dokonała licznych prawykonań współczesnych kompozycji (takich jak Ekomane, Marcoll, Stulgińska, Nahorny, Zimmermann). Jest zaangażowana w przyciąganie nowej publiczności do muzyki carillonowej: od wydarzeń tangowych po imprezy dla dzieci z cyrkiem i teatrem lalek; z repertuarem od średniowiecza po muzykę pop.
Anna ukończyła teorię muzyki na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz realizację dźwięku w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.
Studiowała grę na carillonie w Gdańsku, Leuven i Mechelen (BE). Szkoliła się również w Leuven, Amersfoort i Middelburgu. W 2014 roku ukończyła summa cum laude Królewską Szkołę Carillonową „Jeff Denyn” w Mechelen (Belgia). W 2017 roku była stypendystką Carillon Fellow w Bok Tower Gardens na Florydzie.
Koncertowała na najważniejszych carillonach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Ukrainie i Rosji.
Anna tworzy duet Wood&Bronze z Katarzyną Czubek (flet prosty), regularnie występuje również z innymi instrumentami i elektroniką.
Zdobyła drugą nagrodę na Konkursie Carillonowym 2014 w Saint-Amand-les-Eaux (Francja) oraz trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Duetów Carillonowych 2013 w Zwolle (Holandia). Jest stypendystką programu Erasmus/Socrates oraz stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska i Instytutu Adama Mickiewicza.
KATARZYNA CZUBEK
flecistka, oboistka i wykładowczyni; studiowała na uczelniach muzycznych w Amsterdamie, Krakowie, Weronie i Wrocławiu. Od 2013 jest asystentką w klasie fletu prostego Erika Bosgraafa w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz nauczycielką w Szkole Muzycznej B.Rutkowskiego w Krakowie, współpracowała również z Akademią Muzyczną w Gdańsku.
Jest pomysłodawczynią festiwalu Młoda Muzyka Dawna. Od 2018 r. kontynuuje tę inicjatywę w ramach działań fundacji Horyzonty Sztuki, którą współtworzy razem z gdańską artystką i działaczką Anną Jankowską. W ramach festiwalu organizują konkurs OPEN CALL – PROMUJEMY MŁODYCH, program wspierający młode zespoły muzyki dawnej.
Katarzyna współpracuje z cenionymi zespołami i orkiestrami specjalizującymi się w wykonawstwie repertuaru historycznego: Capella Cracoviensis, Arte dei Suonatori, Altberg Ensemble i Goldberg Baroque Ensemble. Zrealizowała nagrania dla wytwórni płytowych: DUX, Deutsche Harmonia Mundi oraz MDG Scene.