19.08 – sobota – godzina 12:05
/ wieża Ratusza Głównego Miasta /
Weekend ukraiński – Nowa ukraińska muzyka carillonowa
Iryna Riabczun (Ukraina)
Program:
Kompozycje Iryny Riabchun (*1957):
Fantazja “Anna Kyiv Rheine” (2017)
Preludium “Strzał” pamięci Vasyla Slipaka (2016)
Preludium “Parc Monceau” (2016)
Wariacje na temat piosenki ukraińskiej „Czyj to konik” (2021)
Dwie ściany (2023)
Piosenka wiosenna (2023)
Wyschnięte łzy (2023)
La Paloma de la Paz (2022)
Amoroso (2023)
IRYNA RIABCHUN
doktor w zakresie historii sztuki, adiunkt, dyrektorka Kijowskiej Dziecięcej Akademii Sztuki, absolwentka Królewskiej Szkoły Carillonowej w Mechelen (Belgia).
Iryna urodziła się w Kijowie. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Łysenki, kijowskiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem), studium doktoranckiego. W latach 2013-2014 studiowała carillon, klawesyn i organy na uniwersytecie w Sankt Petersburgu. Od 2014 roku studiowała carillon w Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen (Belgia). Jej główną specjalnością jest pianistyka – jako pianistka koncertowała w Ukrainie, Rosji, Polsce, Grecji, Indonezji i Indiach. Występowała z sześcioma programami z muzyką ukraińską w Paryżu i jest stałą członkinią jury tamtejszego konkursu pianistycznego „Resonances”.
W latach 1991-1997 mieszkała w Grecji, a w latach 1999-2003 w Indiach i Indonezji. W tym czasie prowadziła działalność jako pianistka i muzykolożka, nagrywając dla greckiego radia, biorąc udział w programach telewizyjnych, wykonując ponad 60 koncertów fortepianowych.
W 2006 roku uzyskała tytuł doktorski na Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w dziedzinie historii sztuki, specjalizując się w muzyce kreteńskiej. Jest również autorką książki o greckiej muzyce fortepianowej XX wieku, pozostając wiodącą specjalistką od muzyki greckiej w Ukrainie.
Jest pierwszą i póki co, jedyną ukraińską carillonistką z dyplomem uczelni w Mechelen. Tematem jej pracy końcowej były dzwony w ukraińskiej historii i kulturze. Jest aktywną propagatorką sztuki carillonowej w kraju i za granicą.
Jako carillonistka koncertowała w Belgii, Niemczech, Litwie, Niderlandach, Polsce, Szwajcarii i oczywiście Ukrainie. Współtworzy festiwal carillonowy w Hoszowie. Jako solistka carillonistka występowała z Narodową Orkiestrą Prezydencką, Orkiestrą Operową Iwano-Frankowska, Ukraińską Orkiestrą Klasyczną.