16.08 – piątek – godzina 20:30
/ wieża kościoła św. Katarzyny /
Carillon na cztery pięści
Duet Bells’ Angels: Twan Bearda & Luc Rombouts (Belgia)
Program:
Richard Strauss (1864-1949)
Also sprach Zarathustra (Tako rzecze Zaratustra)
Luigi Boccherini (1743-1805)
Fandango
Maurycy Moszkowski (1854-1925)
Bolero
Astor Piazzolla (1921-1992)
Bordel 1900 (Granica)
Oblivion (Zapomnienie)
Steven Reich (*1936)
Nagoya Marimbas
Gabriel Fauré (1845-1924)
Suita Dolly (Laleczka): Berceuse (Kołysanka)
Giuseppe Verdi (1813-1901)
La Traviata: O, Infamia orribile (Och, straszna hańba)
Rigoletto: Caro Nome (Drogie imię)
Wim Mertens (*1953)
Struggle for pleasure (Walcz o przyjemność)
DUET THE BELLS’ ANGELS
W Roku Bachowskim (2000) carilloniści Twan Bearda i Luc Rombouts założyli duet carillonowy The Bells’ Angels. Początkowo ich zamiarem było wykonanie na carillonie fragmentów ostatniego dzieła Bacha Sztuka fugi (Die Kunst der Fuge). Jednak duet zasmakował w grze na carillonie na cztery ręce i 24 lata później nadal grają razem, zawsze starając się zaskoczyć publiczność repertuarem, którego nie może zagrać jeden carillonista. W ten sposób osiągają nowe brzmienie, które jeszcze bardziej oddaje sprawiedliwość carillonowi jako instrumentowi koncertowemu. The Bells’ Angels inspirują się głównie ciężkim, pięciooktawowym carillonem Uniwersytetu w Leuven.
Nazwa duetu to coś więcej niż ironiczna gra słów. Carilloniści pracują, podobnie jak anioły, gdzieś pomiędzy niebem a ziemią. I tak jak biblijne anioły niosą radosne przesłanie, tak te muzyczne „anioły” niosą dźwięczne przesłanie, które dociera do wszystkich bez wyjątku. Dla Bells’ Angels gra na carillonie to powołanie społeczne z nutką transcendencji.
(*1973) rozpoczął grę na carillonie pod kierunkiem Petera Bremera podczas studiów w Enschede w Holandii. Po ukończeniu studiów jako inżynier elektryk przeniósł się do Belgii, gdzie kontynuował naukę gry na carillonie w szkole carillonowej w Mechelen. Studiował u Eddy’ego Mariëna i Geerta D’hollandera i ukończył szkołę w 2002 roku. Po kolejnym roku lekcji u Boudewijna Zwarta otrzymał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie Królowej Fabioli w 2003 roku. Wraz z Lukiem Romboutsem tworzy duet carillonowy „The Bells’ Angels” od 2000 roku. Od 2009 roku Twan jest carillonistą miasta Grimbergen. W ramach tej funkcji stara się zaangażować społeczność w tradycję carillonową poprzez koncerty, które przemawiają do publiczności poprzez wybór muzyki, organizowanie niezapomnianych wydarzeń lub współpracę z innymi artystami. Od 2024 roku uczy gry na carillonie w lokalnej szkole muzycznej. Na co dzień Twan nadal jest inżynierem, pracującym dla firmy konsultingowej w sektorze energetycznym.
LUC ROMBOUTS
(*1962) studiował filologię klasyczną i uzyskał tytuł MBA na Uniwersytecie w Leuven (Belgia). W 1987 r. ukończył Królewską Szkołę Carillonową „Jef Denyn” w Mechelen. W 2016 r. uzyskał tytuł doktora cum laude na Uniwersytecie w Utrechcie z rozprawą na temat pochodzenia carillonu.
Luc jest miejskim carillonistą w Tienen (Belgia), uniwersyteckim carillonistą w Leuven (Belgia) i carillonistą w Park Abbey w Leuven. Jest kuratorem programu dziedzictwa kulturowego „Carillon Culture Leuven”. Wykłada grę na carillonie, historię carillonu i kampanologię w Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen.
Luc dawał recitale w Europie i Ameryce Północnej oraz występował na festiwalach i kongresach. Wraz ze swoim kolegą Twanem Beardą tworzy duet carillonowy The Bells’ Angels, który od 2000 roku zgłębia repertuar gry na carillonie na cztery ręce.
Luc napisał kilka książek na temat carillonu, w tym wielokrotnie nagradzaną książkę o historii carillonu „Zingend brons”, która została opublikowana w języku angielskim w 2014 roku pod tytułem „Singing Bronze. A History of Carillon Music”.
Luc był koordynatorem projektu, który w 2014 r. doprowadził do uznania belgijskiej kultury carillonowej za najlepszą praktykę ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego przez UNESCO i jest przewodniczącym Belgijskiego Komitetu Dziedzictwa Carillonowego. Jest współzałożycielem Międzynarodowej Sieci Carillonów Pamięci Wojny i Pokoju z siedzibą w Pałacu Pokoju w Hadze (Holandia).