15.07 – sobota – godzina 12:05
/ wieża Ratusza Głównego Miasta /
Preludium – koncert studencki
Urtė Krutkevičiūtė
Ignas Vydeika
Vilius Aleinikovas
Witold Maciak
Antoni Ziober
Oskar Skorowski
Program:
Vilius Aleinikovas
Geert D’hollander (*1965)
Ludus Modalis I: Spring Morning
Loreta Narvilaite (*1965)
Varpas prabyla i tylą (Dźwięk przemawia do ciszy)
Katarzyna Kwiecień-Długosz (*1978)
A Lullaby For…
Improwizacja (duet z Witoldem Maciakiem)
Witold Maciak
Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)
Praeludium Es-dur BWV 998 (opr. G. Oldenbeuving)
Ennemond Gaultier (1575 - 1651)
Sarabande (z manuskryptu Bauyn, opr. W. Maciak)
Denis Gaultier (1603? - 1672)
Le tombeau de Monsieur de l’Enclos (opr. W. Maciak)
Urtė Krutkevičiūtė
Yann Tiersen (*1970)
La Valse, Sur le fil (opr. K. van Assche) duet z Viliusem Aleinikovasem
Geert D’hollander
Ludus Modalis I: Layers, Melody
Oskar Skorowski
Leen ‘t Hart (1920-1992)
Wariacje na temat piosenki dziecięcej
Ignas Vydeika
Juozas Naujalis (1869-1934)
Svajonė (Marzenie, opr. K. Kačinskas)
Trad.
Saulele motule užtekėk (Dość słońca, mamo, opr. I. Vydeika)
Geert D’hollander
Ludus Modalis I: Sorrowing
Improwizacja
Antoni Ziober
Zuzanna Wężyk (*1995)
Goodbye
VILIUS ALEINIKOVAS
rozpoczął swoją edukację muzyczną w gimnazjum artystycznym im. Eduardasa Balsysa w Kłajpedzie na specjalności dyrygentura chóralna. Zdobywca wielu nagród na konkursach dla młodych dyrygentów. Od 2021 roku jest uczniem Państwowej Szkoły Artystycznej im. M. K. Čiurlionisa w Wilnie pod kierunkiem Ričardasa Šumili, dyrygenta Opery Narodowej i Tearu Tańca w Wilnie. Vilius interesuje się historią, sztuką, szczególnie muzyką, budownictwem instrumentów. Jego pasją jest również malarstwo oraz improwizacja fortepianowa.
WITOLD MACIAK
Klawesynista, kompozytor, uczeń ZPSM nr 1 w Warszawie.
Swoje umiejętności gry na carillonie kształcił podczas zajęć i kursów na Akademii Muzycznej w Gdańsku (Monika Kaźmierczak, Eddy Mariën, Gert Oldenbeuving, Christiaan Winter).
Witold interesuje się łączeniem światów muzyki dawnej oraz nowej, chętnie wykorzystując instrumenty elektroniczne i historyczne oraz badając ją pod względem zachodzących zjawisk mikrotonalnych.
URTĖ KRUTKEVIČIŪTĖ
Licealistka z Gimnazjum im. Vydūnasa w Kłajpedzie, lubiąca angażować się w różne projekty muzyczne, od gry na fortepianie, śpiewania w chórze i zespołach wokalnych po pisanie recenzji muzycznych.
Swoją przygodę z carillonem zaczęła jesienią 2022 roku, przyłączając się do projektu edukacyjnego Kłajpedzkiej Sali Koncertowej „Odkryj Carillon”, prowadzonego przez Monikę Kaźmierczak.
Urtė otacza się światem muzyki również po lekcjach i chciałaby zajmować się tym w przyszłości.
OSKAR SKOROWSKI
Urodzony w 2001 roku w Gdańsku, student specjalności Muzyka Kościelna na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku i uczeń ZSM II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie organów. Gry na carillonie uczy się u dr Moniki Kaźmierczak oraz uczestniczy w licznych kursach gry na tym instrumencie.
IGNAS VYDEIKA
Student pierwszego roku Litewskiej Akademii Muzyki i Tańca w Wilnie w klasie saksofonu. Przygodę z carillonem zaczął w 2019 roku w Kłajpedzie. Od tego czasu brał udział w różnych kursach gry i festiwalach, w tym zeszłorocznym Gdańskim Festiwalu Carillonowym. Aktualnie uczy się gry na carillonie u Moniki Kaźmierczak.
ANTONI ZIOBER
(ur. 2003 w Mościskach w obwodzie lwowskim) – pochodzący z polskiej rodziny absolwent Mościskiej Szkoły Średniej i Mościskiej Szkoły Artystycznej w klasach fortepianu i gitary. Student 2. roku kierunku Muzyka Kościelna Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, gdzie pogłębia swoją wiedzę o muzyce i uczy się gry na organach i na carillonie.